hannover
28 آذر 1401 - 20:39

ظرفیت و توان جهاددانشگاهی در مسیر توسعه سیستان و بلوچستان

تفاهم‌نامه همکاری چندجانبه جهاددانشگاهی و استانداری سیستان و بلوچستان به‌منظور استفاده از توانمندی‌های فرهنگی، اجتماعی، اجرایی، علمی، آموزشی، تحقیقاتی، فناوری، کارآفرینی و تجاری‌سازی جهاددانشگاهی در توسعه این استان به امضا رسید.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از زاهدان، به نقل از روابط عمومی استانداری سیستان و بلوچستان، در راستای استفاده از توانمندی‌های فرهنگی، اجتماعی، اجرایی، علمی، آموزشی، تحقیقاتی، فناوری، کارآفرینی و تجاری‌سازی جهاد دانشگاهی به‌منظور توسعه‌ استان سیستان و بلوچستان، تفاهم‌نامه همکاری این دو مجموعه امروز به امضای حسن مسلمی نائینی رئیس جهاد دانشگاهی و حسین مدرس خیابانی استاندار سیستان و بلوچستان رسید.

هدف این تفاهم‌نامه که در دفتر مرکزی جهاد دانشگاهی با حضور معاونان و اعضای هیئت رییسه این نهاد به امضا رسید، همکاری متقابل و هم‌افزایی به‌منظور بسترسازی مناسب برای تسهیل گری و کمک به بررسی و مطالعه مسائل فرهنگی و اجتماعی استان، پژوهش، نوآوری و تولید و تجاری‌سازی فناوری‌های نوین، توسعه کارآفرینی و اشتغال‌زایی و ارائه راهکارهای اجرایی و همچنین استفاده از توانمندی‌های فرهنگی، اجتماعی، اجرایی، علمی، آموزشی، تحقیقاتی، فناوری، کارآفرینی و تجاری‌سازی جهاددانشگاهی است.

از زمینه‌های همکاری مشترک در این تفاهم‌نامه می‌توان به راه‌اندازی و تجهیز مراکز پژوهشی و خدمات تخصصی علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و اجتماعی، تأسیس مرکز استانی غربالگری، پیشگیری، تشخیص زودرس و درمان سرطان با محوریت سرطان پستان، بسترسازی و راه‌اندازی مرکز پژوهش، فرآوری و تجاری‌سازی گیاهان داروئی بومی و محلی با استفاده از ظرفیت‌های موجود در استان، راه‌اندازی " مرکز تکثیر و اصلاح نژاد گاو اصیل سیستانی " و تأسیس پارک علم و فناوری جهاد دانشگاهی در منطقه سیستان، تعیین و اجرای نقشه راه توسعه مشاغل خانگی استان سیستان و بلوچستان اشاره کرد.

بررسی، انجام، مطالعات، شناسایی و بهره‌برداری چاه‌های ژرف، راه‌اندازی شعبه منطقه‌ای مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران - منابع ژنتیکی گرمسیری و نیمه گرمسیری(دریایی و خشکی)، توسعه شبکه تلفن همراه و پایش کیفیت شبکه در سطح استان اعم از شهرها و مناطق روستایی(uso)، تأسیس کارخانه‌های فرآوری مواد معدنی با روش‌های نوین و احیاء معادن کوچک‌ مقیاس و توسعه شبکه تلویزیونی جمهوری اسلامی ایران در روستاهای فاقد پوشش با همکاری سازمان صدا و سیما و واحدهای تابعه در استان (طرح شهید ابراهیم هادی)، انجام تحقیقات مربوط به حوزه افکار عمومی در استان، بخش دیگری از زمینه‌های همکاری دو طرف است.

ظرفیت و توان جهاددانشگاهی در مسیر توسعه سیستان و بلوچستان

رئیس جهاد دانشگاهی در این مراسم، سیستان و بلوچستان را استانی زرخیز اما کم برخوردار دانست و گفت: در بازدید از این استان و دیداری که چند هفته پیش با استاندار سیستان و بلوچستان داشتم ظرفیت‌های مشترک همکاری مورد بررسی قرار گرفت.

مسلمی نائینی ادامه داد: با مسئولیتی که جهاد دانشگاهی برای خود احساس می‌کند تصمیم گرفته شد تا تفاهم‌نامه‌ای به‌منظور هم‌افزایی این دو مجموعه و استفاده از ظرفیت و توان جهاد دانشگاهی در مسیر توسعه استان به امضا رسد.

وی اجرایی شدن سریع این تفاهم‌نامه را بسیار دارای اهمیت دانست و گفت: معاونان و مدیران این نهاد هر چه سریع‌تر باید گروه‌های کاری را تشکیل دهند تا در زمان‌بندی مشخص موارد پیش‌بینی‌شده در تفاهم‌نامه عملیاتی شود.

مفاد این تفاهم‌نامه فهرستی از اصلی‌ترین نیازهای استان است

استاندار سیستان و بلوچستان نیز در این مراسم جهاد دانشگاهی را از مجموعه‌های خوش‌نام کشور دانست و با اشاره به سخنانی از مقام معظم رهبری گفت: بدون انجام کار جهادی امور بر زمین می‌ماند. 

مدرس خیابانی مفاد این تفاهم‌نامه را فهرستی از اصلی‌ترین نیازهای استان ذکر کرد و گفت: آنگونه که رهبر انقلاب نیز بارها در سخنانشان تأکید فرموده‌اند دانشگاه‌ها باید مساله محور حرکت کنند و این تفاهم‌نامه نیز با مساله محوری در صدد برطرف کردن مهم‌ترین نیازهای استان است.

وی با ذکر مثالی از مفاد این تفاهم‌نامه گفت: از انجام مطالعات شناسایی و بهره‌برداری چاه‌های ژرف؛ راه‌اندازی  شعبه استانی مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران ؛ مرکز تکثیر و اصلاح نژاد گاو اصیل سیستانی؛ ایجاد مرکز استانی غربالگری، پیشگیری و تشخیص زودرس و درمان سرطان تا انجام مطالعات فرهنگی و اجتماعی؛ تجاری‌سازی و اشتغال جز اولویت‌های اصلی این استان به شمار می‌رود.

مدرس خیابانی با استقبال از سخنان رئیس جهاددانشگاهی مبنی بر اینکه سیستان و بلوچستان استان زرخیز، اما کم برخوردار است گفت: در سند تحول دولت سیزدهم چند مؤلفه قدرت برای نظام برشمرده‌اند که اکثر مولفه های آن در استان سیستان و بلوچستان وجود دارد.

وی از پهناوری سرزمینی به‌عنوان یکی از مولفه های قدرت در کشور نام برد و گفت: سیستان و بلوچستان یازده و نیم درصد مساحت کشور را داراست. همچنین جوانی جمعیت مولفه دیگری است که این استان جوان‌ترین استان کشور محسوب می‌شود.

مرزهای طولانی مورد دیگری بود که استاندار سیستان و بلوچستان به آن اشاره کرد و گفت: داشتن مرزهای طولانی یکی از مولفه های قدرت به شمار می‌رود که استان سیستان و بلوچستان با یک هزار و 600 کیلومتر بیشترین مرزها را در کشور دارد.

استاندار سیستان و بلوچستان داشتن سواحل را موضوع دیگری از مولفه قدرت ذکر کرد و ادامه داد: سیستان و بلوچستان با دارا بودن 400 کیلومتر نوار ساحلی بکر در سواحل مکران ظرفیت بی‌نظیری دارد که مورد تأکید رهبر انقلاب نیز قرارگرفته است.

مدرس خیابانی در ادامه سخنانش به وجود معادن به‌عنوان مولفه دیگری برای قدرت نام برد و گفت: در این استان رنگین‌کمانی از معادن را داریم و ظرفیت معادن مس و طلا استان در کشور کم نظیر است. همچنین در زمینه انرژی خورشیدی و سرعت باد در این استان ظرفیت بی‌نظیری وجود دارد و اگر بخواهیم نیروگاهی در کشور ایجاد کنیم بهترین محل آن استان سیستان و بلوچستان است؛ زیرا هم برای آب به سواحل دسترسی دارد و هم انرژی خورشیدی و باد در دسترس است.

وی بابیان اینکه خوشحالیم آقای مسلمی نائینی خودشان برای امضای این تفاهم‌نامه پیش‌قدم شدند و این‌یک نقطه قوت است گفت: رییس جهاد دانشگاهی اولین سفر استانی خود را به استان سیستان و بلوچستان اختصاص داد و به همین دلیل  از طرف مردم استان از ایشان تشکر می‌کنم.

وی تاکید کرد: به‌منظور عملیاتی شدن تفاهم‌نامه دبیرخانه مشترک و قوی تأسیس شود تا هر چه سریع‌تر موارد مورد توافق به سرانجام برسد.

این تفاهم‌نامه همکاری از زمان انعقاد و امضاء دو طرف به مدت پنج سال اعتبار دارد که تمدید و ادامه فعالیت، بازنگری و اصلاح و یا تغییرات اساسی در مفاد این تفاهم‌نامه با توافق نمایندگان تام‌الاختیار بدون مانع است.

انتهای پیام/ن

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 920643